Ap Cloosterman bundelt zijn beste (klimaat)artikelen

In dit interview licht ingenieur Ap Cloosterman toe waarom hij fundamentele kritiek heeft op het huidige klimaatbeleid en waarom volgens hem adaptatie veel verstandiger is dan kostbare CO2-reductie.

Ap Cloosterman

Peter Baeten
Datum: 26 januari 2026

DEEL:

In de afgelopen twintig jaar heeft ing. Ap Cloosterman, tevens ondertekenaar van de World Climate Declaration, ruim 200 artikelen geschreven over met name klimaatverandering en duurzame energie. Cloosterman (89) stopt met het schrijven van artikelen en kreeg van verschillende kanten het verzoek om een bundeling te maken van de belangrijkste artikelen. Daardoor is een boek is ontstaan van maar liefst 309 pagina’s: Wat de Aarde en de Mens te wachten staat.

Het boek van Cloosterman is hier gratis te downloaden.

Wij vroegen de heer Cloosterman kort naar zijn ervaringen in de wereld van het klimaat.

Sinds wanneer raakte u geïnteresseerd in de klimaatdiscussie?

In 2005 ben ik op 68-jarige leeftijd met pensioen gegaan en heb toen veel HOVO-colleges gevolgd op het gebied van kosmologie en klimaatverandering.

En hoe heeft uw denken over het onderwerp zich vervolgens ontwikkeld?

Aanvankelijk was ik er door de film van Al Gore van overtuigd dat CO2 de hoofdveroorzaker was van de opwarming van de Aarde. De truc die Al Gore heeft toegepast was om de blokjes van jaren zo groot mogelijk te kiezen (10.000 jaar per blokje) waardoor de grafieken precies samenvielen en daarmee volgens hem werd bewezen dat CO2 de boosdoener was. Onderzoek van dr. Gerrit van der Lingen (Antarctica) en prof. dr. Ole Humlum (Arctica) heeft mij ervan overtuigd dat er in al die miljoenen jaren sprake is geweest van eerst opwarming met daarna pas een toename van het CO2-gehalte. CO2-ontgassing van het oceaanwater bleek de juiste verklaring te zijn.

Waarom dit boek en wat wilt u de wereld meegeven nu u stopt met artikelen schrijven?

Alle moeite en kosten om met beperking van de CO2-uitstoot de Aarde te behoeden voor opwarming, hebben nauwelijks effect.
Het nieuwe kabinet is van plan om 200 miljard euro te spenderen aan het tegengaan van klimaatverandering: weggegooid geld. Adaptatie-uitgaven zijn wel verantwoord!
Het geld kan beter voor andere doelen (zorg, defensie, onderwijs) gebruikt worden!
Ik heb met mijn artikelen geprobeerd om de mens attent te maken op de werkelijke oorzaken van de klimaatverandering, welke voor een groot deel natuurlijke oorzaken zijn.

Hoe zou goed klimaatbeleid eruit moeten zien?

De Zon, de duizenden onderzeese vulkanen en de in zee stromende lava van de op land staande vulkanen zijn verantwoordelijk voor de opwarming van het zeewater en daarmee ook onze atmosfeer en het vasteland. Het broeikasgas CO2 speelt nauwelijks een rol bij de opwarming van het zeewater: de warmte van het zonlicht dringt zo’n 700 meter in het zeewater door. De warmte-terug straling vanuit CO2 dringt slechts enkele mm in het zeewater door.

De Zon is de belangrijkste kachel!

Waterdamp is het belangrijkste broeikasgas. CO2 heeft nauwelijks invloed. De mens is niet in staat om het waterdampgehalte in onze atmosfeer te regelen. De temperatuur van de enorme hoeveelheid oceaanwater en de heersende windkracht zijn verantwoordelijk voor de hoeveelheid aan verdamping van zeewater.

Daarnaast speelt de mens ook een belangrijke rol in de opwarming van het zeewater: de watertemperatuur van grote Nederlandse rivieren zoals de Rijn, Maas en Merwede is de afgelopen decennia merkbaar gestegen.

De mens denkt met zijn kapsones om de oorzaken van opwarming te kunnen beheersen. Adaptatie is het middel, dat de mensheid kan behoeden voor gevaarlijke klimaatomstandigheden.

Tot slot: wat is de grootste fout die politici maken op het gebied van klimaat?

Gebrek aan fundamentele kennis en de onwil om ook naar andersdenkenden te luisteren, waardoor er een klimaatbeleid is ontstaan dat voor geen meter werkt.

DEEL DIT ARTIKEL:

Climate Intelligence Clintel

meer nieuws

Moeilijk om Duitse gasopslagplaatsen vóór het stookseizoen te vullen

Zijn de Duitse gasopslagplaatsen toereikend voor de komende winter? In zijn recente nieuwsbrief analyseert dr. Fritz Vahrenholt de ongewoon lage opslagniveaus en laat hij zien waarom politieke beslissingen de gasvoorziening van Duitsland in toenemende mate in gevaar zouden kunnen brengen.

Trump neemt scepticus Matthew Wielicki in dienst om National Climate Assessment te leiden

Het Amerikaanse Global Change Research Program (USGCRP) heeft een nieuwe baas: dr. Matthew Wielicki. Hij is een voormalig geochemicus aan de Universiteit van Alabama, die zichzelf omschrijft als ‘professor in ballingschap’ en die online veel tijd besteedt aan het kritisch analyseren van de gangbare klimaatwetenschap. Hij zal nu leiding geven aan het vlaggenschip van het USGRCP, de door het Congres opgelegde National Climate Assessment.

De donkergroene lobby waar niemand over praat

Er is een zeer invloedrijke lobbyclub in Europa, opgericht en gevestigd in Den Haag, waar u nog nooit van gehoord heeft: de European Climate Foundation. Met een budget van honderden miljoenen euro’s per jaar, afkomstig van Amerikaanse miljardairs, lobbyt zij succesvol voor klimaatneutraliteit in Europa. In de media blijft het oorverdovend stil over deze club.

By |2026-01-26T22:02:59+01:0026 januari 2026|Reacties uitgeschakeld voor Ap Cloosterman bundelt zijn beste (klimaat)artikelen
Go to Top