De dikke duim van Diederik Samsom

Grafieken zeggen vaak meer dan duizend woorden. Zeker als die woorden uit de dikke duim komen van Diederik Samsom, laat Rob de Vos zien.

Natuurbranden Europa Diederik Samsom

Bron: Shutterstock

Rob de Vos
Datum: 16 augustus 2026

DEEL:

Diederik Samsom (PvdA) schrijft af en toe een column in de Volkskrant. Zijn stukje van 12 augustus j.l. begon als volgt:

Fig.1   Bron: Volkskrant

En dan volgt er een litanie van verwijten aan iedereen die niet deugt (=rechtse klimaatontkenners) waarbij hij als ‘ultiem bewijsstuk’  een aantal keren de natuurbranden in Zuid-Europa erbij sleept. Ik zag dat hij enkele weken geleden ook al een fel stuk had geschreven over die natuurbranden. Dat had de titel:

Ten einde raad probeert Moeder Aarde ons met zoveel mogelijk bosbranden tot klimaatactie aan te zetten

Die titel is natuurlijk volstrekt idioot.  Het weerleggen van alle onzin die Samsom in zijn stukjes uitkraamt zou een dagtaak vergen, daar begin ik dus niet aan. Maar het is heel makkelijk om zijn opmerkingen over die natuurbranden te weerleggen. Kijk maar naar figuur 2.

Fig. 2   Bron: GWIS

De grafiek is afkomstig van GWES (Global Wildfire Information System), een samenwerkingsverband van NASA (USA) en Copernicus (EU). In de grafiek wordt het cumulatieve oppervlak natuurbranden in geheel Europa van 2026 (t/m 12 augustus vergeleken met die van de jaren 2012-2025. Tot nu toe is in Europa 2026 het jaar met de minste hoeveelheid verbrande hectares in de afgelopen 15 jaar.

Het totale oppervlak verbrand natuurgebied in Europa zal waarschijnlijk nog wat oplopen, maar omdat we medio augustus het einde van het brandseizoen naderen valt het te verwachten dat die toename gering zal zijn.

Fig.3   Data: Copernius Fire Emissions Watch

In figuur 3 trek ik het breder en bekijk de historische ontwikkeling van natuurbranden over de gehele aarde. De gebruikte proxy is de hoeveelheid uitgestoten koolstof (in Mt C) bij natuurbranden. De einddatum van de datareeks is 5 augustus 2026.

Om de jaren vergelijkbaar te maken zijn voor elk jaar de data gebruikt van 1 januari t/m 5 augustus. Daarbij vallen twee dingen op. In de eerste plaats dat over de getoonde 24 jaren de trend dalend is en in de tweede plaats dat 2026 de laagste koolstofuitstoot laat zien.

Conclusie: grafieken zeggen vaak meer dan duizend woorden, zeker als die woorden uit de dikke duim komen van Diederik Samsom.

Dit artikel verscheen oorspronkelijk op Klimaatgek.nl op 14 augustus 2026.

Rob de Vos

Rob de Vos is een onafhankelijke klimaatonderzoeker die schrijft op onder andere de website www.klimaatgek.nl  waar hij redacteur van is.  Als docent aardrijkskunde begon hij zich te storen aan de matige kwaliteit van de aangeboden leerstof  over klimaat op  de bovenbouw HAVO en VWO. Die ergernis mondde uiteindelijk uit in het opzetten van de website www.klimaatgek.nl, die in eerste instantie bedoeld was ter ondersteuning van zijn examenkandidaten. In een later stadium is dat uitgegroeid tot een meer algemene klimaatsite.

Hij was samen met Marcel Crok auteur van het kritische rapport (2018) over de KNMI-scenario’s  en schreef mee aan het rapport ‘Het Raadsel van de Verdwenen Hittegolven’ (2019). Hij was co-auteur van een drietal wetenschappelijke publicaties, namelijk over de temperatuurhomogenisatie van De Bilt (2021), de homogenisatie van de Europese temperatuurdata (GHCN) (2022) en recentelijk over de zeespiegelstijging (2025).

Wat u zojuist heeft gelezen, kon worden gepubliceerd dankzij onze donateurs.

Clintel publiceert dagelijks artikelen over klimaat, energie en wetenschap. Daarnaast vertalen wij internationale analyses in meerdere talen, maken wij video’s, publiceren wij rapporten en organiseren wij bijeenkomsten en lezingen.

Wij ontvangen geen overheidssubsidies en zijn volledig afhankelijk van de steun van onze donateurs. Dankzij uw bijdrage kunnen wij onafhankelijk onderzoek en een open debat over klimaat en energie blijven bevorderen.

Steunt u ons werk? Kies wat bij u past:

Word Vriend van Clintel – vanaf €100 per jaar
Word Trouwe Vriend van Clintel – via een fiscaal aantrekkelijke periodieke gift
Doe een eenmalige donatie – iedere bijdrage helpt

Hartelijk dank voor uw steun.

DEEL DIT ARTIKEL:

Climate Intelligence Clintel

meer nieuws

Geen trend in zomerse neerslag

Rob de Vos analyseert meteorologische droogte in Nederland: van 1906 t/m 2026 is er in Nederland geen neerslagtrend in de periode april t/m september. Wel neemt de verdamping toe, wat weer komt doordat het invallende zonlicht vanaf eind jaren ’80 sterk is gestegen.

Jonathan Cohler: “Stijging CO2 in atmosfeer niet door de mens”

Natuurkundige Jonathan Cohler heeft controversiële en compromisloze kritiek geuit op een van de centrale aannames in de moderne klimaatwetenschap en -beleid. Hij stelt dat de stijging van de CO2-concentratie in de atmosfeer in de afgelopen decennia niet het gevolg is van menselijke uitstoot, maar het resultaat van natuurlijke processen.

By |2026-08-17T22:59:37+02:0016 augustus 2026|Reacties uitgeschakeld voor De dikke duim van Diederik Samsom
Go to Top